Polish Nocode Founders #1 Cluee.app
Moją ambicją jest popularyzowanie rozwiązań nocode i pokazywanie jak pozytywnie mogą wpłynąć na nasze życie. Co działa bardziej na wyobraźnie jak nie historie rodaków którzy faktycznie coś zbudowali? Dlatego postanowiłem na łamach Demokratyzacji Technologii dzielić się z Wami historiami ludzi którzy faktycznie zbudowali coś dzięki nocode.
Jerzy Dąbrówka: Cześć Tomasz, dziękuję, że znalazłeś czas podzielić się swoim doświadczeniem w budowaniu produktu za pomocą narzędzi nocode. Czy mógłbyś powiedzieć coś o sobie?
Tomasz Wesołowski: Jestem założycielem i CEO Cluee.app, aplikacji skupiającej się na organizacji życia freelancerów i soloprzedsiębiorców. Oprócz tego jestem współzałożycielem spółki 2040, która od kilku lat rozwija system Edward.ai, asystenta AI dla przedstawicieli handlowych. Miałem również doświadczenie jako dyrektor zarządzający software house'u, który założyłem w 2000 roku, a następnie po przekształceniach opuściłem, sprzedając akcje w roku 2014. W sumie w branży internetowej działam już od ponad 20 lat - miałem w tym czasie okazję rozwijać wiele projektów, z których kilka okazało się sukcesem, a większość porażką :) Chociaż nie jestem programistą "z zawodu", to w początkach kariery tworzyłem samodzielnie rozwiązania z wykorzystaniem PHP/HTML/Javascript. Mam też spore doświadczenie w projektowaniu (UX) i stąd też chyba wzięło się moje zainteresowanie platformami no-code.
JD: Podziel się historią Twojego projektu - jak to się wszystko zaczęło, co Cię zainspirowało?
TW: Od jakiegoś czasu obserwuję jak zmienia się sposób pracy ludzi na całym świecie. Coraz więcej z nas ceni sobie niezależność i przechodzi "na swoje" pracując jako freelancerzy czy soloprzedsiębiorcy. Według raportu z 2020 r. przygotowanego przez Upwork, liczba freelancerów na świecie sięga 57,3 milionów, a prognozuje się, że do 2028 r. aż 86% pracy będzie wykonywana przez freelancerów. W Europie już w 2018 roku 9,6% osób w wieku 15-74 lata pracowało jako freelancerzy. W Polsce ta liczba jest niższa, ale rośnie bardzo dynamicznie. Obserwując zmiany na rynku, zdałem sobie sprawę, że istnieje potrzeba narzędzia, które ułatwi pracę ludziom rozpoczynającym przygodę "na swoim", główne w obszarze zarządzanie finansami i projektami. I tak właśnie powstał pomysł na Cluee. Dodatkowo, w czasie pandemii, gdy wszyscy zostaliśmy zamknięci w domach szukałem dla siebie możliwości nauki i rozwoju i przypadkiem, za namową znajomego, trafiłem na platformę no-code Bubble. Łącząc te dwie rzeczy - czyli pomysł i narzędzie które umożliwia jego realizację zdecydowałem się spróbować.
JD: Jaki problem chcesz rozwiązać swoją aplikacją?
Głównym problemem, który chcę rozwiązać jest brak dostępu do wiedzy jak skutecznie planować swoje finanse i cashflow w biznesie freelancerskim. To właśnie freelancerzy i soloprzedsiębiorcy często mają trudności z planowaniem budżetu, śledzeniem postępów oraz raportowaniem czasu pracy. Wielu z nich nie ma wygodnego narzędzia, które ułatwiłoby im te czynności i pozwoliło na lepszą kontrolę swoich finansów. Owszem, na rynku istnieje wiele aplikacji do zarządzania projektami, ale niewiele z nich jest skoncentrowane na potrzebach jednoosobowych biznesów. Wiele narzędzi tego typu jest przeznaczone dla dużych zespołów i przedsiębiorstw, co sprawia, że trudno je dostosować do potrzeb biznesu realizowanego "w pojedynkę". Cluee zaprojektowałem specjalnie z myślą o tych grupach użytkowników koncentrując się na ich potrzebach. Bardzo dużo czasu poświęciłem na pracę nad interfejsem tak, aby był ładny a jednocześnie estetyczny i maksymalnie przyjazny dla kogoś, kto nie ma czasu uczyć się obsługi Asany, Jiry, czy innych skomplikowanych systemów.
JD: Jakich narzędzi używasz i dlaczego?
Tak jak już wcześniej mówiłem, od początku postawiłem na Bubble, które pozwala szybko i efektywnie stworzyć aplikację bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy technicznej. W oparciu o tę platformę mogłem szybko stworzyć i walidować różne elementy projektu, a gdy wymagania poszły dalej, w łatwy sposób zintegrować go z różnymi innymi usługami wykorzystując ogólnodostępne API. Testowałem różne rozwiązania, ale Bubble, w mojej ocenie na dzisiaj ma nie tylko największe możliwości, ale przede wszystkim największy ekosystem developerów tworzących gotowe komponenty, pluginy, czy templatki. Dzisiaj Cluee to dość zaawansowany projekt, w którym używam nie tylko natywnych komponentów Bubble, ale i szeregu integracji (kalendarze, narzędzia do zadań, wysyłka mailingów, badanie zachowań użytkowników). Dodatkowo, do części danych wykorzystuję XANO, które idealnie nadaje się do procesowania dużych baz danych. Obsługa strony www realizowana jest w Webflow. A w ramach projektu badawczo-rozwojowego, na którego udało mi się pozyskać grant, pracujemy także nad wykorzystaniem modeli uczenia maszynowego do prognozowania cashflow, wykorzystując infrastrukturę Google Cloud. Ale to Bubble daje możliwość połączenia tego wszystkiego w całość, co pozwala koniec końców na stworzenie przyjaznej dla użytkownika aplikacji.
JD: Jak wygląda strona finansowa, czy monetyzujesz już projekt? Jeśli tak to czy masz ochotę podzielić się jakimiś parametrami (nie muszą być bezwzględne)? Jeśli nie, to jakie są twoje mierniki sukcesu?
Projekt jest na dość wczesnym etapie, dlatego obecnie udostępniony jest bezpłatnie. Jestem na etapie testów i pozyskiwania pierwszych zadowolonych użytkowników - przeprowadzanie tych testów pozwala mi na zbieranie feedbacku, poznanie ich potrzeb i dostosowanie aplikacji do ich wymagań. Ponadto, pozyskanie pierwszych zadowolonych użytkowników, daje pewność, że produkt jest wartościowy i spełnia potrzeby rynku, co jest niezbędne do skutecznej monetyzacji. Dodam również, że sam dużo czasu spędzam korzystając z Cluee do swoich projektów - uważam że samodzielne używanie narzędzia, które się oferuje jest bardzo ważne. Nawet te odpowiedzi redaguję z użyciem edytora notatek w Cluee :) A moim miernikiem sukcesu jest rzesza zadowolonych freelancerów i solo-przedsiębiorców, którzy będą korzystać z Cluee każdego dnia - taki mam cel.
JD: Jakie są najbliższe plany Twojej aplikacji? Funkcjonalne lub niefunkcjonalne.
Tak jak już wcześniej wspomniałem, bardzo ważnym elementem systemu będą modele prognozujące dane finansowe i cashflow. Obecnie sporo czasu poświęcam na testy i dopasowanie interfejsu tych elementów, aby były intuicyjne i przyjazne dla użytkowników. Pozostałe funkcjonalności wprowadzam na bieżąco, reagując na pojawiające się potrzeby. Na przykład w tym miesiącu premierę miał moduł udostępniania projektów, dzięki czemu jednym kliknięciem możemy współdzielić naszą pracę z klientem (lub osobami, z którymi pracujemy nad danym projektem). W wymiarze komunikacyjnym, rok 2023 będzie ważnym momentem weryfikacji rynkowej - po przebudowie strony www chcę wejść "oficjalnie" na rynek i rozpocząć monetyzację projektu.
JD: Jakie są ciemne strony prowadzenia microSaas, co Ciebie zaskoczyło, czego najbardziej się obawiasz?
Cóż... prawda jest taka, że nie zawsze od razu trafiamy z naszym pomysłem w potrzeby rynku. Proces iteracji i ulepszania produktu jest normalnym elementem tworzenia aplikacji, ale i tak zwykle wszystko idzie wolniej niż sobie wcześniej zaplanowaliśmy i trzeba być na to przygotowanym. Szczególnie w wymiarze finansowym i takiego planowania wydatków, żeby nie zostać z pustymi kieszeniami zanim nasz projekt zacznie na siebie zarabiać.
JD: Co byś poradził osobom które mają pomysł na aplikacje ale nigdy nie zebrały się by spróbować ją stworzyć?
Aby przede wszystkim zaczęły od poznania potrzeb swoich potencjalnych użytkowników i zrozumienia problemu, który chcą rozwiązać. Jest do tego sporo materiałów, metod i podręczników. Następnie, w tradycyjnym podejściu, poleciłbym im przeprowadzenie badań rynkowych i konkurencji, a także przetestowanie swojego pomysłu z użytkownikami w oparciu o makiety, aby upewnić się, że jest on skuteczny i warto go rozwijać. Ale w "świecie" nocode możemy po prostu stworzyć działającą aplikację i dać ją do używania ludziom. Jest to łatwiejsze i szybsze niż przy użyciu tradycyjnych metod tworzenia oprogramowania, co pozwala na szybkie reagowanie na potrzeby rynku. Często ludzie mają ciekawe pomysły, ale blokuje ich konieczność szukania technicznych osób, które są w stanie to wszystko zaprogramować. Rozwój platform nocode daje możliwość rozpoczęcia projektu nawet jeśli nie posiadasz doświadczenia programistycznego, pozwala na samodzielne tworzenie aplikacji z wykorzystaniem gotowych elementów i narzędzi bez konieczności pisania kodu. Dzięki temu, Twój pomysł na aplikację nie musi pozostawać tylko marzeniem, możesz samodzielnie przetestować go i przekształcić w rzeczywistość. Cluee.app jest tego najlepszym przykładem :)
Często pierwszy krok jest najtrudniejszy, ale z czasem nabiera się więcej odwagi i doświadczenia. Więc jeśli ktoś ma już jakiś pomysł i chciałby go skonfrontować, potrzebuje pomocy lub ma pytania związane z tym czy "da się" to zrobić bez kodowania, zachęcam do napisania do mnie. Chętnie pomogę!
JD: Dzięki za rozmowę!
Jeśli chcecie skontaktować się z Tomaszem - jest aktywny na Twietterze - Tomasz Wesołowski
Link do Cluee.app